KAFOD Başkanı ile Röportaj (Röportaj:Füsun Demiray)

Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK) Derneği Tekin ERTUĞ Atölyesi

 Sayın; Kapadokya Amatör Fotoğrafçılar Derneği (KAFOD) Başkanı Mustafa Doğan Şahiner

 

-Derneğinizin Kuruluş aşamasından da söz ederek, derneğinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?
Derneğimiz’in kuruluş fikri ve hikayesi biraz ilginçtir bizler için. 30 Eylül 2010 günü 3 arkadaş (Fatih Kızılkaya ve Şabettin Kopan’la birlikte)

Bolkar Dağları – Karagöl’e gitmiştik güz fotoğrafları çekmek için. Aklımda Niğde’de hep bir Fotoğrafçılar Derneği kurmak fikri vardı ve bu konuyu Karagöl’de bu arkadaşlarımla paylaştım. Bir hafta içinde derneği kurma kararına vardık Karagölde’ki sohbetimizde. Bu Niğde için bir ilk olacaktı. 5 Ekim 2010 günü derneğimiz resmi olarak kurulmuş oldu. Niğde doğası, tarihi ve kültürel varlıkları, Dağları (Aladağlar-Hasan dağı- Bolkar Dağları) ile doğa fotoğrafçılığı için hazır ve cezp edici bir yaşam alanı.

Bu güzellikleri fotoğraf tutkunları ile buluşturmak istedik bir bakıma. Bu çıkış noktasından hareketle Niğde’de fotoğrafçılığı ve fotoğraf sanatının gelişmesini sağlamak, üyelerimizin teknik seviyelerini yükseltmek, doğa fotoğrafçılığını yaygınlaştırmak amacıyla KAFOD’u kurduk. Malum Niğde Kapadokya’nın güney topraklarını oluşturuyor. Biz yerel olmaktan ziyade bölgesel etkinlikler, çalışmalar ve projeler hedeflediğimizden derneğimizin ismini de Niğde’nin de içinde yer aldığı Kapadokya ile başlamasını uygun gördük.

-Derneğinize üye kaydederken ne gibi kriterler gözetiyorsunuz? 
Derneğimize üye kaydı için çok fazla kriterimiz yok aslında. Niğde ilinde ilk ve şu an itibariyle tek Fotoğraf derneği olduğu için, üyelerimizi belli bir teknik bilgi düzeyine tabii tutmadık. Öncelikle fotoğraf ve doğa tutkunu olması bizim için üye kabüllerinde yeterli oldu. Bu üyelerimizi, 2 dönem Kafod tarafından 1 kez de Niğde Üniversitesi tarafından Dijital Fotoğrafçılık Kursları ile teknik olarak yükseltmeye çalıştık. Şu an üyelerimiz yaklaşık bir yıllık eğitim ve saha çalışmaları ile fotoğraf sanatı bakımından çok büyük bir mesafe kat etmiş oldular. Bu sonuç ortaya konulan çalışmalarda kendini bariz bir şekilde göstermektedir. Ayrıca üyelerimizden cüzi bir miktar da olsa yıllık bir aidat talebimiz olmaktadır.

-Şu an Derneğinize kayıtlı kaç üye bulunmakta?
67 üye.

-Derneğinize ait dernek faaliyetlerini yürütebileceğiniz bir mekânınız var mı? Bu mekân yeterli mi?
Şu an Derneğin kendine ait dernek faaliyetlerini yürüttüğü bir mekan yok fakat derneğin çalışmalarını Hotel Şahiner’in toplantı ve seminer salonunda gerçekleştiriyoruz. Buradaki fiziksel ve teknik imkanlar fazlasıyla yeterli oluyor bizler için. Hayalimiz; Kafod’un sanatsal ve kültürel çalışmalarını rahatlıkla yürütebileceği kendi öz malının olduğu bir dernek binası ya da tesisinin olması.

-Derneğinizin gelir kaynakları nelerdir?
Derneğimizin gelir kaynağını büyük bir bölümünü yıllık üye aidatları oluşturuyor.
Ayrıca birkaç esnaf ve iş adamının da hibe katkıları oldu. Şimdilik Ekonomik olarak bir sıkıntı yaşamasak da gelecekte daha temelli gelir kaynaklarına ulaştırmak istiyoruz derneğimizi.

-Dernek üyelerinin aktivitelere katılımı nasıldır? Katılım oranı düşük ise, bunun sebebini neye bağlıyorsunuz? Katılımı yüksekse, bunu nasıl sağlıyorsunuz?
Dernek aktivitelerine genel olarak katılım memnun edici seviyelerde. Şu ana kadar 16 Etkinlik (1 tiyatro, 3 Dijital Fotoğrafçılık Kursu, 2 Fotoğraf sanatçısı, 10 Foto-safari ve saha çalışmasından teşekkül) düzenledik. Dijital fotoğrafçılık kurslarımıza her dönem en az 25 kişi katıldı. Foto-safari ve Saha çalışmaları ortalama 35-40 kişilik iştiraklerin olduğu aktivasyonlar oldu. Genel anlamda ilk yılında bir dernek için oldukça memnun edici bir teveccüh var diyebiliriz.

-Bulunduğunuz bölge doğa ve tarih açısından çok değerli bir coğrafyaya sahip. Bu şansınızı fotoğraf sanatı adına nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Gerçekten Niğde doğal ve tarihi varlıkları ve güzellikleri ile doğa ve fotoğraf tutkunları için çok önemli bir açık hava müzesi adeta. Bu bakımdan ilimiz doğa sporları ve fotoğrafçılık açısından çok değerli bir coğrafyaya sahip. Türkiye’de dağcılığın başkenti olarak bilinen Aladağlar platosu, doğal güzelliği ile Bolkar Dağları ve Hasan Dağı ile çevrili ilimiz bu 3 dağ silsilesinin tam ortasında yer alırken kuzeydoğusunda da Erciyes bulunmaktadır. Ayrıca Roma ve Bizans dönemi eserleri, Kapadokya coğrafyasının bir parçası ve ayrıca Anadolu Selçuklu mimarisi ile işlenmiş bir yerleşim yeri olması Niğde’yi kültürel varlıklar yönü ile ayrı bir zenginliğe kavuşturmuştur. Bu aslında bizler gibi fotoğraf tutkunları açısında çok büyük bir şans ve kıymetli bir hazine. Bu güzel varlıkların merkezinde yaşamak derneğimizin çıkış noktası ve kuruluş motivasyonu oldu. Çok rahatlıkla ve zengin içerikleriyle foto-safari ve doğa yürüyüşleri düzenleyerek hem bölgemizin tanıtımına yardımcı olmaya çalışıyoruz hem de bu değerli coğrafyayı doğa fotoğrafçılığı ve fotoğraf sanatı adına katma değer olarak kullanıyoruz.

-Dernek üyelerine ilişkin genel bir değerlendirme yapabilir misiniz? Meslek dağılımları, fotoğraf çalışmalarının hangi alanlarda yoğunlaşıldığı, …gibi.
Derneğimiz üye yelpazasi oldukça geniş. Derneğimizde mesleği doktor, öğretmen, avukat, sporcu, esnaf, iş adamı, kamu görevlisi, turizmci, gazeteci, foto-muhabir olan üyelerimiz bulunmaktadır. Genellikle doğa fotoğrafçılığı (manzara), portre, sokak-yaşam ve makro fotoğrafçılığı konuları yoğun olarak üyelerimizin ilgi ve çalışma sahalarına girmektedir. Niğde ve çevresinin doğa fotoğrafçılığı için eşsiz bir saha olması haliyle üyelerimizin doğa fotoğrafçılığı ile ilgilenmesini biraz daha ön plana çıkarmaktadır.

-Derneğiniz bünyesinde hangi eğitimleri veriyorsunuz?
Derneğimiz bünyesinde her yıl ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde 2 Dönem olmak üzere “Dijital Fotoğrafçılık Kursu” verilmesi planlanmıştır. Bu yıl bunları fazlasıyla (bir eğitim de Niğde Üniversitesinden aldık) gerçekleştirdik. Ayrıca Photoshop ve bilgisayarda Fotoğraf işleme kursları veriyoruz.

-Fotoğraf eğitimi verebilen kaç üyeniz var? Eğitimler sonrası dernek faaliyetlerine katılma oranı nedir?
Derneğimiz bünyesinde fotoğraf eğitimi veren 3 üyemiz var şu anda. Eğitimler sonrasında dernek etkinliklerine katılma oranı artıyor doğal olarak. Mesela 2. Dönem Kafod Fotoğrafçılık Eğitimi (8 hafta sürdü) süresince düzenlenen foto-safari ve doğa yürüyüşü etkinliklerimize katılımlar daha yoğun gerçekleşti. Eğitim öncesi 15-20 olan katılım oranı eğitimler sırası ve sonrasında 40-45 gibi bir sayıya yükseldi.
-Derneklerin önemli bir kısmında her ay periyodik olarak gerçekleştirilen, Ayın Fotoğrafı, Ayın Portfolyosu, Ayın Kitap Okuması ve bunun gibi etkinliklerden hangilerini gerçekleştirebiliyorsunuz? Veya bunlara benzer periyodik etkinlikleriniz var mıdır? Tasarladığınız, hayata geçirmeyi düşündüğünüz böyle etkinlikler var mı?
10 aylık süre zarfında KAFOD olarak bu tür faaliyet konularımız olmadı. Daha çok Niğde’de fotoğraf tutkunlarına ulaşmaya ve üyelerimizin fotoğrafla ilgili teknik düzeylerini yükseltmeye dönük çalışma ve etkinliklerimiz oldu. Şu an yapım aşamasında olan ve Ağustos ayında faaliyete girecek kafod.org web sitemiz ile bu etkinlikleri yürütmeyi planlamıştık zaten. Ayın Fotoğrafı, ayın portfolyosu gibi içerikler derneğimizin kafod.org sitesinde yer alacak.

-Dernek faaliyetleri içersinde sergi, gösteri, sohbet vs gibi etkinliklere konuk bulma konusunda yaşadığınız zorluklar nelerdir?

 Şu ana dek usta fotogarfçılardan kimleri konuk ettiniz, ne gibi sergi, gösteri ve söyleşiler gerçekleştirdiniz? Bu gibi etkinliklerin size ve dernek üyelerine katkılarından söz eder misiniz?
Yolun başında bir dernek olarak aslında çok rahatlıkla konuk bulduğumuz söyleyemem derneğimiz için. Fotoğraf camiasında yeni olmanın başlangıçta birtakım dezavantajları oluyor fakat fotoğraf öyle bir tutku ve birliktelik ki, birçok uğraştan çok daha hızlı fotoğrafa gönül verenler bir vesiyleyle tanışıyor ve bir araya gelebiliyor. Bizim KAFOD olarak Sayın Tekin Ertuğ hocamızla da tanışmamıza böyle bir süreç vesile olmuştu. Zamanla fotoğraf camiasının daha çok içinde yer alacak ve üstadlarla buluşmaları artıracak ve etkinliklerimize davet edeceğiz.
Dernek olarak yıl içinde birçok fotoğraf eğitimi verseniz, üyelerinizi foto-safari ve saha çalışmalarına götürseniz, her hafta periyodik olarak bir araya gelip fotoğraf okuma gerçekleştirseniz de onlara ufuk verecek usta fotoğrafçı ve fotoğraf sanatçıları ile buluşturmanız eksik olusa bu tutkunun, cazibenin, işin bir ayağı noksan kalacağını düşündüm hep. Bu nedenle üyelerimizi Fotoğraf üstatlarıyla buluşturmayı da ihmal etmedik. Öncelikle Haziran ayında Gezgin Dergisi Fotoğrafçısı Hayrettin OĞUz konuğumuz oldu. Fotoğrafta Kompozisyon konulu güzel bir sunum yaptı bizlere. Anlatı ve gösterileri üyelerimizce hayranlıkla izledi. Belik bu yılın finali niteliğinde Temmuz ayının ilk haftası fotoğraf sanatçısı Tekin ERTUĞ hocamız konuğumuz oldu. Açıkça söylemek gerekirse Tekin ERTUĞ Atölyesi gösterileri üyelerimiz çok büyüledi. “Kim Olursan Ol, Gel” isimli atölye çalışması geceye katılan birçok üyemizi tesiri altında bırakmıştı. Tekin hocamızla çok güzel bir söyleşi gerçekleştirdik ve hocamız Kafot Derneği ve üyelerine fotoğraf ve fotoğraf sanatına ilişkin çok derin bir UFUK verdi adeta. Kendisine müteşekkiriz. Burada Tekin Ertuğ Atölyesi öğrencisi Mehmet UÇAR’ın “siyah fon-beyaz sayfa” isimli gösterisinin başarısından da bahsetmeden edemeyeceğim. Mehmet Bey’in bu çalışması da çok etkileyiciydi ve Kafod üyelerinin bu ve benzeri çalışmalar ortaya koyması gerekliliğine ilişkin fikir vermiş oluyordu bir bakıma.

-Fotoğraf atölyelerinin fotoğraf dernekleri bünyesinde oluşturulmasına nasıl bakıyorsunuz?
Aslında bu konuya ilişkin kayda değer bir tecrübemiz yok. Tekin Ertuğ Atölyesi çalışmalarını izleyince şunu düşündüm bir yandan. Kafot olarak bizler de Niğde’mizin kültürel, tarihi ve doğal varlıkları hakkında böyle güzel atölye çalışmaları ya fa foto-belgeseller yapamaz mıyız? Yapsak ne güzel olurdu diye. Gerçekten fotoğrafı etkin kullanmanın bir başka ve çok güzel bir yolu atölye çalışmaları ve dernekler bünyesinde de bu türlü çalışmalar en azından denenmeli diye düşünüyorum.

-Derneğiniz bünyesinde atölye çalışmaları yürütülmekte midir? Bu konuya gerçekleştirilen veya gerçekleştirilmesi planlanan atölye çalışmalarına ilişkin bilgi verebilir misiniz?
Şu an böyle bir çalışma yürütmemekteyiz. İlerisi için neden olmasın.

Dernek üyelerinin üye portfolyolarını oluşturmaları ya da bir proje kapsamında çalışmalarını yürütmeleri konusunda desteğinizi nasıl sağlıyorsunuz?
Derneğimizin kuruluşundan daha 10 ay gibi az bir zaman geçmesi, nedeniyle düzenli bir üye portfolyoları oluşturmamız adına yeterli olmadı henüz. Yayına girecek websitemizle bu projeyi hayata geçirmeyi düşünüyoruz.

- Derneğinizde bir kütüphane var mıdır? Türkiye ve Dünya’da isim sahibi fotoğrafçılarla, yeni kuşak fotoğrafçıları üyelerinize tanıtma konusunda çalışmalarınız var mıdır? 
Edebiyat, tarih, kültür kitapları ve çeşitli dergilerden oluşan mütevazi bir Kütüphanemiz var. Büyütmeye çalışıyoruz.

-Derneğinizin çıkartmış olduğu yayın var mıdır?
Şimdilik yok ama yıllık faaliyet ve fotoğraflarımıza ilişkin albüm ve bülten çıkarmak istiyoruz. Bu yıl sonunda derneğimizin 2010-2011 yıllarında gerçekleşen etkinliklerden seçilen bir fotoğraf albümü ve bülten çıkaracağız.

-Bölgenizin tanıtımına ve yaşamına kurum olarak ne gibi katkı vermektesiniz? Buna ilişkin projeler düşünüyor musunuz?
Niğde ve bölgesi için KAFOD olarak 10 aydır çok ciddi bir tanıtım çalışması ve süreci yönetmekteyiz. Aktivitelerimize Niğde’nin dışında değişik zamanlarda Nevşehir, Kayseri, Aksaray ve Adana’dan katılanlar da oldu. Niğde’den katılımcılar bile “memleketimizde böyle güzellikler olduğunun farkında değildik” diyerek birçok kez memnuniyetlerini ve hayranlıklarını dile getirdiler. Öncelikle üyelerimiz ile Niğde ve çevresini daha yakından keşfetme imkanı bulurken, her etkinliğimiz yerel medyada haber olarak ses getirdi. Ayrıca Sabah gazetesinde 2 kez KAFOT etkinliğinin yer alması faaliyetlerimizi ulusal medyaya da taşımış oldu. 18 Nisan 2011 günü Turizm haftası etkinliği kapsamında Gümüşler Manastırı’nda Derneğimiz bir fotoğraf sergisi açtı. Bu etkinliğin ilimizin fotoğraflarından oluşan sergi olması yönüyle Niğde’nin tanıtımına fayda sağladığını düşünüyorum. Kafod aslında Niğde ve bölgesi için kayda değer bir turizm elçisi olarak çalışmakta diyebiliriz.
Hedefimizde sosyal projeler yer almakta. Öncelikle Niğde’de bazı ilkokullarda fotoğraf sevgisini artırmak ve bunun güzel bir uğraş olduğunu açıklamak için il milli eğitim müdürlüğü işbirliğinde birtakım seminerler tertiplemeyi düşünüyoruz.

-Bulunduğunuz bölgede fotoğraf sanatının gelişimine derneğiniz nasıl katkı sağlamaktadır?
Derneğimiz daha çok yeni. İlk yıl aktivasyonları bir bakıma fotoğraf sanatına giriş bağlamında mumu yakmak gibi oldu. Bu yıl düzenlediğimiz etkinlikler farklı düzeylerde devam edecek. Fotoğraf’ın sadece teknik boyutu ile kalınmayıp işin felsefi anatomisi de işlenecek ve bu üyelere çeşitli organizasyonlarla aktarılacak. Kısacası fotoğraf sanatının gelişimine katkı sağlamaya yönelik etkinliklerimize devam edeceğiz. Öncelikle fotoğrafın sıradan bir mantıkla gündelik ya da anı fotoğrafı kalıbından soyutlayıp fotoğrafın da kendine has estetiği, felsefesi ve saygınlığı olduğunu yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Sonrasında da fotoğraf sanatının gelişimi ilimizde daha da ivme kazanacaktır kanatindeyim.

-Web siteniz var mıdır? Varsa ne sıklıkla güncelliyorsunuz? Özellikleri nelerdir ve genelde hangi amaçla kullanmaktasınız? (üye portfolyoları, duyurular, bilgiler vs)
Yapım aşamasında, 2011 Eylülü'nde yayına gireceğini ümit ediyorum. İçeriğinde derneğin kurumsal tanıtımı, etkinlik ve duyurular, fotoğrafla ilgili yazı ve makleler, üye portfolyoları ve diğer paylaşımlar yer alacak. Türkiye’nin en iyi fotoğrafçılar derneği sitelerinden birini oluşturuyoruz. Bakalım öyle mi olacak.

-TFSF’ye üye misiniz? Değilseniz üye olmayı düşünüyor musunuz? Böyle bir üst kurum üyeliği hakkında ne düşünüyorsunuz?
Şu anda yeni kurulan bir dernek olmamızdan dolayı tabiatıyla üye değiliz. Gerekli süreçleri tamamladıktan sonra üye olmayı arzu ederiz. TFSF’ye üye olmak artı bir kimlik kazandıracaktır derneğimize. Faydalı olacağını düşünüyoruz.

-Başka sivil toplum örgütleri ile ortak çalışmalarınız var mıdır? Varsa nelerdir?
Şahiner Spor Klübü ile birkaç kez doğa yürüyüşü etkinliğimiz oldu. Ayrıca Niğde Halk Eğitim Merkezinin koordinasyonunu yürüttüğü toplumun engelli kesimine yönelik bir sivil toplum projesinde yer aldık şimdilik.

-Deneyimli derneklerden beklentileriniz var mıdır? Varsa nelerdir?
Deneyimli derneklerden beklentimiz malumdur ki; bu engin deneyimlerini yeni kurulan, henüz yolun başında diyebileceğimiz bizim gibi derneklerle paylaşmasıdır. Aslında Fotoğraf derneklerinin sayısının artması rakip olgusu olarak karşımıza çıkmıyor, fotoğraf ve fotoğraf sanatının kamusallaşmasına ve yaygınlaşmasına hizmet ediyor. Bu düşünce ile konuya yaklaşılırsa tecrübeli dernekler küçük vilayetlerdeki derneklere ufuk verebilir, onlarla deneyimlerini paylaşabilir.

İleriye dönük ne gibi plan ve projeleriniz vardır?
İlk projelerimizden biri, 2011-2012 eğitim öğretim yılının açılması ile ilimizde seçeceğimiz birkaç ilk öğretim okulunda milli eğitim müdürlüğü kontrolünde öğrencilere fotoğrafı ve fotoğraf sanatını sevdirecek, onlarda fotoğrafa ilgi uyandıracak seminerler vermek. Bunu 2011 Ekim ayında hayata geçirmeyi planlıyoruz.
Burada hepsini belirtmek istemiyorum ama ileride ilimizin engelli kesimi sayılan kırsal bölgeler için de birtakım projelerimiz olacak.

-Yardımınız ve cevaplarınız için teşekkür ederiz.


Röportaj: Füsun Demiray / Tekin ERTUĞ Atölyesi Üyesi

Ayın Portfolyosu
 

  Ayın Fotoğrafı  

How to Claim bet365 Bonus step by step.