Uzun Pozlama Tekniği

long exposure 5

Fotoğrafta uzun pozlama öncelikle sabır gerektiren bir teknik.

Bazen dakikalarca hatta saatlerce tek bir kare fotoğraf çekmek için uğraştığınız olacak uzun pozlamada. Fotoğraf üretiminin sayıca daha az olacağını da tahmin edersiniz. Bununla birlikte çok güzel sonuçlar almanız mümkün. Tekniği kullanırken bazı donanımlara ihtiyacımız olacak. 

 

 

Uzun pozlama,pozlama süresini arttırarak yapılan bir çekim tarzıdır. Bu çekim tarzında perde belirlediğimiz zaman kadar açık kalacak ve ortamdaki ışığın uzun süre sensöre düşmesini sağlayacaktır. Böylece ortamdaki hareket sürekli pozlanacak ve fotoğraflanmış olacaktır.

Makine ayarlarını değiştirerek uzun pozlamaya uygun hale nasıl getiririz? Cevabı daha önceki derslerde anlattığımız perde hızı ve çekim modları işlevleri başlıklı makalelerde gizli. Bunun için yapmamız gereken ilk şey makinemizi M modu yani manuel moda getirmek olacaktır.Makinemizi manuel moda aldıktan sonra perde hızını 0’3 veya daha yavaş bir değere getirmemiz gerekecektir. Bu değer objenin hareketine ve ortamın ışığına göre değişiklik gösterecektir. Örneğin yukarıdaki fotoğraftaki objenin kendi etrafında bir tur atması için geçen zaman 10saniye ise değerimizi ’10 veya daha yavaş bir perde hızı değerine ayarlamamız gerekir. Ortamda çok fazla ışık varsa pozlama süresini azaltarak sensöre düşen ışığı azaltabilir ve fotoğrafın patlak çıkmasını engelleyebiliriz. Ya da filtreler (ND) kullanabiliriz.

long exposure 1

Görüldüğü üzere otoyolda seyreden arabalar uzun pozlama yapılarak pozlanmış ve arabanın hareketinden meydana gelen bir süreklilik (ışık) fotoğraflanmıştır.

UZUN POZLAMADA ÖNEMLİ HUSUSLAR

Fotoğraf Makinası: B(bulb) modu olan fotoğraf makinası seçimleri uzun pozlama tekniği için yerinde olacaktır. Hemen hemen tüm SLR modellerde bu özellik mevcuttur. Ayna kilidi (mirror lock up) özelliği olan SLR modelleri tavsiye ederim. Bu özellik genellikle D-SLR’lerde mevcut. SLR makinanız yoksa üzülmeyin. Pek çok kompakt modeller ile de 30 saniyeye kadar pozlama yapmak mümkün. Makina seçimini elde etmek istediğimiz görüntüye göre belirlemek yerinde olacaktır.

Tripod: Sağlam bir tripod uzun pozlama tekniğinin vazgeçilmezlerindendir. Dakikalarca pozlama yapılacağı düşünüldüğünde makinanın sabitlenmesinin ne kadar kritik olduğu ortaya çıkar. Su ve bulut hareketlerini almak istediğimiz rüzgarlı günlerde yanınızda tripoda ağırlık asmak için bir torba bulundurmanız faydalı olacaktır. Çevreden bulacağınız ağır bir taşı bu torba yardımı ile tripodu sabitlemede kullanıp hem tripodun titremesini hem de talihsiz kazaları önleyebilirsiniz.

Deklanşör Kablosu/Uzaktan Kumanda: SLR makina kullanıyorsanız deklanşör kablosu, D-SLR kullanıyorsanız uzaktan kumanda 30 saniyenin üzerine çıkmak istediğiniz pozlama süresini size B(bulb) modu ile sağlayacaktır. Fotoğraf makinası B konumundayken deklanşöre bastığınızda perde (obtüratör) açılır ve film yada sensör pozlanmaya başlar. Deklanşöre basmayı bırakana dek perde açık kalır ve film yada sensör görüntüyü kaydeder. Dakikalarca parmağınızı deklanşörde basılı tutmak mümkün olmayacağı için deklanşör ara kablosu yada uzaktan kumanda kullanılması gereklidir. Böylece olabilecek titreşimler de engellenecektir. Her ikisi de mevcut değilde üzülmeyin. Makinanızın zamanlayıcısını kullanarak 30 saniye pozlama süresine kadar çekimler yapabilirsiniz.

long exposure 3

                                                      Dylan Toh & Marianne Lim / Canon EOS 7D / 11mm / Shutter 8 sec / F/16 / ISO 100

 

Yardımcı Işık Kaynakları: Harici flaş veya el fenerinin yanınızda bulunması karanlıkta kalan nesneleri aydınlatma açısından faydalı olacaktır.

 
ND Filtre: Çoğu fotoğrafta tül gibi akan sular ya da gün ışında kabalığın hareketi içinde sabit bir model görmüşsünüzdür. Uzun pozlama konusundan daha önce bahsetmedik sanırım ama gün ışığında uzun pozlama yapmak için oldukça gerekli filtrelerdir ND filtreler.
ND filtrelerin yapısını siyah camlı güneş gözlüklerine benzetebiliriz. Pozlama süresini arttırdığınızda eğer ortamda yeterli ışıktan fazlası varsa fotoğrafınızda ışığın patlaması kaçınılmazdır. Örneğin bir şelaleyi uzun pozlamayla yukarıdaki gibi fotoğraflamak istiyorsunuz.8 yada 10 saniyelik bir pozlama düşünüdüğünüzü varsayalım. ND filtreniz olmadan bunu yapmak neredeyse imkansız olacaktır.

nd_filter_ND4

ND filtre görüldüğü üzere isli bir cam gibi olup,uzun pozlama sürelerinde sensör üzerine düşen fazla ışığı dengeleyerek uzun pozlama yapmanıza olanak veren filtredir. ND filtreler üzerindeki camın koyuluğuna göre 1′den başlayarak artan bir sıra ile numaralandırılmıştır. Örneğin ND 1 olan bir filtrenin camı çok fazla karanlık değildir. Uzun pozlama sürelerinde (ışığın şiddetine bağlı olarak) yeterli gelmeyebilir. Filtre üzerindeki rakamla doğru orantılı olarak camın koyuluğu da artmaktadır.Koyuluk arttıkça sensör üzerine gelecek olan ışık azalacaktır.

nd_filter_sampels

Makinemizden perde hızı ayarı yaptıktan sonra diyafram değerini ayarlamaya geliyor sıra. Diyafram değerimizi oldukça yüksek tutmamız gerekir bu tür çekimlerde.f 16-22 aralığı bizim için yeterli olacaktır.Kısık diyafram kullanıyoruz ki hareket eden nesneler dışındaki sabit objeler net çıksın.

Diyafram ayarını da yaptıktan sonra sıra makineyi sabitlemeye geliyor. Uzun pozlama yaparken makinenizin sabit ve sallantısız bir zemin üzerinde olduğundan emin olun. Tripod kullanmaya özen gösterin. Tripod kullanırken makinenizin askısının sallanması bile fotoğrafınızın flu çıkmasına sebep verebilir, bunu unutmayın. Temiz fotoğraflar elde etmek için (eğer o gün sadece uzun pozlama yapacaksanız) makinenizin askısını çıkarın. Uzaktan kumanda yardımıyla fotoğrafı çekin. Ayrıca ucuz tripotlardan mutlaka kaçının.

                                                               long exposure 6

                                                          Alister C. / Canon EOS 7D / 18mm / Shutter 60 sec / F/11 / ISO 100

 

long_exposure_05

                                                        Uzun Pozlama: 114sn, ISO:200, Diyafram: f/7.1

 Özetle Uzun Pozlamada;

- Enstantane hızı, ortam ışığının sensöre düşme süresini ayarlar. Dolayısıyla enstantane hızı arttırılarak uzun pozlama elde edilir.

- Uzun pozlama, ortamdaki tüm hareketleri algılayacağı için kameranızın sabit olması gerekir. Bu yüzden tripod kullanın.

- Yüksek F değeri, düşük diyafram ve minimum ISO kullanarak denemeler yapın.

- Ortamdaki gürültüleri (noise) engellemek için RAW formatında çekimler yapın.

- Sensörünüz fazla ışık alacağı için ışık patlamaları olabilir. Bunu dengelemek için ND filtre kullanın.

 

Kaynak: http://www.onurgoksu.com.tr

                http://www.karanlikoda.net/

                Mustafa Doğan ŞAHİNER

 

nifad logo trans

 

Ayın Portfolyosu
 

  Ayın Fotoğrafı  

How to Claim bet365 Bonus step by step.