Portre Fotoğrafının Sırları

portre 01Portre fotoğrafları hayatımızın vazgeçilmez bir parçası.

 

 

Fotoğrafçılığa başlarken olsun ve daha öncesinde de herkesin ilgi duyduğu fotoğraf çalışma alanını oluşturur.

Portrede genel kural; portre çekimlerinde kişinin yüzü, gözleri gibi özel noktaları odak noktası alarak seçmektir. Diğer bir popüler portre çekim kuralı ise yüze odaklanarak arka planda bokeh etkisi yaratmaktır. Arka plan için (rahatsız etmeyecek şekilde) alan derinliği oluşturmaktır. Bu yöntem portre fotoğraflarında daha baskın kullanılmaktadır.

 

Her Şeyin Başı İletişim

Portresini çekmek istediğiniz kişiye isteğinizi anlatabilmeniz için onu kesinlikle tanıyor olmalısınız. Eğer tanımıyorsanız da bir an önce tanışın. Ona kendinizi tanıtın ve iletişimi kurduktan sonra, uygun bir fon ve uygun bir ışık altında onun portresini çekmek istediğinizi söyleyin. Bunu yapmaktaki amacınızı anlatın. Büyük bir olasılıkla kabul edecektir ve çaktırmadan çekeceğiniz bir fotoğraftan çok daha iyi bir sonuç ortaya çıkacaktır. Diyelim ki kabul etmedi; ne olacak, dünyanın sonu değil ya. Kaçırdığınız yığınla konudan biri olarak unutulup gidecek. Modele bu şekilde yaklaşımı kuşkuyla karşılayanlar olabilir. Ama inanın bana, iletişimsiz bir fotoğraftan çok daha fazlasını elde edeceksiniz. Bu konuda pratik yapmak için, işe yakın arkadaşlarınız ve akrabalarınızdan başlayabilirsiniz. Yakınlarınıza hem nazınız geçer, hem de onları zaten tanıyor olduğunuz için hangi özelliklerini vurgulamak istediğinizi bilirsiniz.

 

Arka Planı Sade Tutun

Portre fotoğraflarında ana konuyu ortaya çıkartmak için mümkün olduğunca arka planı sade tutmaya dikkat etmeliyiz. Bu dikkat dağıtıcı öğeleri her zaman kaldırmak mümkün olmasa bile daha sonra kişiyi portrede odak alarak ortadan kaldırabiliriz.

Genellikle bunlara dikkat edersek kit lensinizle daha güzel portreler çekebilirsiniz. Kendinizi sınırlamadan bir kaç temel noktayı dikkate alıp daha sık çalışıp daha dikkat ederseniz kit lensinizle çok güzel portreler çekebilirsiniz.

portre 05

Konuya Yakınlaşın

Geniş açı ile çektiğiniz portrelerin daha iyi olması için belirli oranlarda kırpma işlemi yapabilirsiniz. Tele lens kullanıldığı zamanlarda ise her zaman daha yakından çekilmesi konuya hakim olmamızı sağlayacaktır. Konuya daha yakın olup, diyafram değeri açık olursa arka plandaki bokeh daha fazla olacaktır ve konumuzun ön planda olmasını sağlayacaktır.

Kit Lensinizi Uzatın ya da Tele Lens Kullanın

Genellikle fotoğraf makinesi üreticileri kit lens aralıklarını 18mm ve 70mm olarak üretmektedir (Nikon 18-70mm ,Canon 18-55mm). Lensi uzatabildiğiniz kadar uzatın, yani en üst mm ‘de kullanın. Geniş açıda olan bozulmaları bu şekilde lensi uzatarak ortadan kaldırabiliriz. Böylece bokeh efekti ile portremizi zengin bir hale getirebiliriz.

Siyah-Beyaz Portre Deneyin

Portreler canlılığı vurgular fotoğraf dilinde. Bazen siyah beyaz portre çalışmalar nostaljik bir üslup olsa da anlatım dilinin gücünü yansıtır. Duygu yüklüportrelerde duygunun açığa çıkmasına ve izleyende derin etkiler uyandırmasına yardımcı olur. Fotoğrafın konu ve ortamına uygun olarak biz fotoğrafçıların çekdiğimiz fotoğrafları bazen siyah beyaz olarak da denememiz yerinde bir uygulama olabilir.

portre 03

Daha İyi Bokeh İçin

Bokeh portre fotoğraflarında hoş bir etki yaratmak için idealdir. Prime lensler ve zoom lensler ile portre fotoğraflarımızda bokehin etkisini daha çok görebiliriz. Kit lens ile de bokeh elde ederiz ama bu prime lensler ve zoom lensler kadar iyi olmayacaktır. Konuya daha yakın olup, diyafram değeri açık olursa arka plandaki bokeh daha fazla olacaktır ve konumuzun ön planda olmasını sağlayacaktır.

Diyaframı Açın

Kit lenslerde genellikle sınırlı ve belirli diyafram açıkları ile sunulmaktadır. Daha açık diyaframlı lensler  ise fiyat konusunda artış göstermektedir. Kit lensimiz ile iyi bir bokeh elde etmek için diyafram değerimiz genellikle F/5.6 –  F/3.5 aralığında olmalıdır. Odağımızı merkezde tutmamız daha iyi alan derinliği ve daha iyi bokeh sağlayacaktır.

portre 04

Gözlere Odaklanın

Portre fotoğraflarında, genel olarak bilinen şey gözlerin net ve keskin olması gerektiğidir. Gözler fotoğrafın ruhu gibidir. Bu demek oluyor ki keskin bir odak olarak gözleri almamız şart. Şimdi konuyu geniş açı ve açık diyaframla çekelim. O zaman sadece gözleri odak olarak almamız mümkündür. Bu yüzden fotoğraf makinenizle konuya daha yakın olun. Ancak kit lens ile çekim yaparken diyaframı çok fazla açık seçemeyiz. O zaman  f/3.5 veya f/5.6 olarak seçersek her iki göz de odak içerisinde olacaktır.

ppp

Işığı Doğru Kullanın

Portre fotoğrafında kullandığınız ışık, modelin ruh dünyasını yansıtması açısından biraz daha önemlidir. Farklı açılardan gelen ışığın şiddeti ve modelde oluşturduğu kontrast ifadenin güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle yakın plan portrelerde yüzdeki detayların ortaya çıkması ve belirginliğin artması için yanal ışık tercihi çok yerinde bir seçimdir.

Işıklandırma

Çekim için uygun ışık ve temiz bir fonun varlığından emin olmanız gerekir. Doğal ışık yeterli değilse, yapay ışık kaynaklarından yararlanmanız ya da ISO (ASA) yı yükseltmeniz gerekir. Ama portre fotoğrafında keskinlik önemli olduğu için iri gren (yani yüksek ASA) pek tercih edilmeyecek bir etki yapacaktır. Bu yüzden, ne yapıp edip ışık bulun!

Çekim Açısını Belirleyin

Portre fotoğrafları genellikle modelin göz hizasından çekilir. Böylece izleyenin model ile göz teması kurması sağlanır. Model size açılı bir şekilde duruyor ise netlik aldığınız noktaya dikkat etmeniz gerek, özellikle açık diyaframlarda çalışıyorsanız net alan derinliği azalacağından nereye netlediğimiz çok önemli olacaktır. Bu gibi durumlarda modelin bize yakın olan gözüne netlemek her zaman iyi sonuç verir.

portre 02

Kompozisyon Kurallarına Uyun (Bakış Boşluğu)

Diğer fotoğraf türlerinde olduğu gibi portre fotoğrafında da genel kompozisyon kuralları geçerlidir. Altın kesim kuralına uymak veya bakış-baş boşluğunu gözeterek yapacağınız çekimler estetik olarak bir adım öne çıkacaktır.

Farklı Mekanları Deneyin

Çektiğimiz insanı kendi bölgesinden çıkarıp alışık olmadığı farklı bir mekana taşımak, şaşırtıcı sonuçları olan fotoğrafların ortaya çıkmasına neden olabilir. Fotoğrafçı kritik anı kollayarak ifadeye yansıyanları fotoğraflamak için tetikte olmalıdır.

gg

Kaynak:

1) http://blog.fotografium.com

2) http://fotoatolye.com

3) Mustafa Doğan Şahiner

 

nifad logo trans

Ayın Portfolyosu
 

  Ayın Fotoğrafı  

How to Claim bet365 Bonus step by step.