Manzara Fotoğrafı

manzara01-001Manzara fotoğrafları, ışığı iyi yakalandığı ve kompozisyonu zengin tutulduğu sürece harika sonuçlar verir.

 

 

Her şeyden önce iyi bir manzara fotoğrafı çekmek için sık sık gezmeniz gerekiyor. Bu, zihninizde fotoğrafın nasıl zenginleşeceğine karar vermenizi geliştirir. Ayrıca bir kere gezdiğiniz yeri, bir başka sefer gezerken, sahneye farklı bakış açılarından bakmanızı sağlar. Bu, tıpkı ilk seferde anlamadığınız bir filmi, ikinci seyredişinizde daha iyi anlamanıza benzer. Bu şekilde, tüm fotoğrafı önce zihninizde oluşturmalı, ondan sonra öğrendiğiniz tekniklerle birlikte sahneyi fotoğrafa dökmelisiniz.

 Bakış Açısı

Manzara fotoğraflarında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; insanların göremediği bakış açılarını fotoğraflara yansıtmaktır. Örneğin görsel açıdan hoş bir manzara ile karşılaştıysanız, hemen deklanşöre basıp fotoğrafını çektiğiniz zaman güzel fotoğraf çekmiş olmazsınız. Zira, sizden önce belki de yüzlerce kişi aynı noktadan geçerken manzaradan etkilenmiş ve o bölgeyi fotoğraflamıştır. Hatta kartpostallarda veya artık internette, aynı açıyla çekilmiş yüzlerce benzer fotoğrafla karşılaşabilirsiniz. Bu da fotoğrafınızın anlamını yitirmesine sebep olur. Bunu engellemek için, daha önce kimsenin görmediği açılardan manzaraları fotoğraflamaya gayret gösterin. Mesela çekeceğiniz bir göl fotoğraflarında yansımaları fark eder ve bakış açınızı ona göre belirlerseniz bu fotoğraf muhtemelen gölün daha önceki fotoğraflarından ayrışacaktır.

Benzer şekilde herkesin bir konuyu tepeden çektiği bir fotoğrafı siz farklı sunmanın düşüncesinde olmalısınız. Bir bitki, ağaç, çiçek veya göl ornijal bir sunumla aktarılmak isteniyorsa farklı bakış açıları ile fotoğraflanabilir. Örneğin bir çiçeği ya da ağacı çekerken ( bu bir su birikintisi ya da göl de olabilir) tamamen yere uzanmanız gerekebilir. Böylece başka insanların görmediği bir açıyı, insanlara göstererek, fotoğrafınızı anlamlandırabilirsiniz.

manzara_05-001Ufuk Çizgisi

Fotoğrafta ufuk çizgisinin eğik olmaması (kadrajın sala ya da sola doğru yatık olmaması) güçlü bir kompozisyon için oldukça önemli bir husustur. Bazen o kadar güzel fotoğraflar ufuk çizgisinin eğikliği nedeniyle izleyenin beğenisini kazanmaz. Mesela portfolyonuza böyle bir fotoğraf yüklediğinizde yorumlardan biri; güzel bir fotoğraf ama kadrajın eğik olması kompozisyonu zayıflatmış gibi bir eleştiri almanıza neden olabilir. Bu nedenle fotoğraf çekerken öncelikle ufuk çizgisinin düz olmasına yani fotoğraf makinemizi sağa ya da sola doğru eğmeden ufuk çizgisine paralel tutarak çekim yapmaya gayret göstermeliyiz.

Ufuk çizgisi öneminden ötürü çok spesifik, sanatsal, postmodern, ultra hiperaktif bir fikriniz yoksa ufuk çizgisini gereksiz yere yamultmayın, fotoğrafınızın akışına, odak noktalarınıza ve anlatımınıza katkısı yoksa böyle bir amatörlüğü sonrasındaki fotoshop müdahalesinde bile olsa gidermeye bakın. Önemli bir hatırlatma; ufuk çizgisinin orjinal fotoğrafta eğik olmaması çok daha önemlidir. Ufuk çizgisinin düzgünlüğü açısından kusurlu fotoğraflar, fotoğraf düzenleme programlarında düzeltilse bile gözle görülemeyecek kadar küçük de olsa fotoğraf netliğinden ve keyfiyetinden mutlaka birşeyler kaybedebiliyor. Bu nedenle ufuk çizgisinin eğik olmaması için fotoğraf çekerken birkaç kez kontrol etmeyi ihmal etmeyelim. (Aşağıdaki fotoğrafta ufuk çizgisinin eğik (sola) olması fotoğrafın keyfiyetini azaltmış.)

manzara02-001Oranlar Önemlidir

Bir manzara fotoğrafı çekerken, fotoğraf makinenizin vizöründen baktığınızda yatay olarak görüntüyü üçe bölmeniz gerekir. Her bölüm,1/3′lük bir kesre sahip olmalı. Bunun kompozisyonunuza kattığı zenginlik, yadsınamaz bir gerçek. Örneğin, eğer gökyüzünün güzelliğine dikkat çekmek istiyorsanız, fotoğrafınızda gökyüzüne 2/3 oranında yer ayırmalı, yeri ise en aşağıdaki 1/3′lük kısma dahil etmelisiniz. Aynı şekilde, yer odaklı bir çekimde, gökyüzüne en üstteki 1/3′lük kısmı ayırmanız, oldukça iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Eğer gün doğumu ya da gün batımı fotoğrafları çekmek istiyorsanız, mutlaka görüş alanınızın içerisinde, kompozisyonu zenginleştirecek öğelere yer vermelisiniz. Örneğin, gün batımı fotoğrafında, Güneş ile sizin aranızda yer alacak olan bir cisim, ters ışık tekniği sayesinde simsiyah çıkacak ve bu da gün batımı anlatımını zenginleştirecektir.

Gün doğumu ve batımı demişken, bir manzara fotoğrafı çekmek için de en uygun zamanın sabah ve akşam olduğunu bilmenizde fayda var. Zira Güneş’ten gelen ışınlar, günün o saatlerinde yatay bir güzergah izledikleri için, oldukça yumuşak ve tatlı bir görüntü oluşmasını sağlarlar. Öğle saatlerinde yapılan çekimlerde, tepeden gelen Güneş ışınları görüntüyü keskinleştirecektir (ki bu çoğu zaman iyi bir şey değildir). Aynı şekilde, öğle saatlerinde yapılan bir çekimde Güneş, harika manzaranın ortasında bulunuyor olabilir ve bu da, fotoğrafınızın patlamasına (fotoğrafçılık sözlüğünde over exposed olmasına) sebep olur.

manzara10-001Düşük ISO Tercih Edin

Eğer bir göl veya deniz fotoğrafı çekecekseniz, yine sabahın ilk ışıklarında çekim yapmanız tavsiye edilir. Bir önceki paragrafta anlatılan mantıkta düşünürsek, sabahları doğudan gelen yatay ışınlar, gölün ya da denizin üzerinde çok yumuşak bir doku yaratacak ve bu da fotoğrafı zenginleştirecektir. Diğer taraftan, fotoğrafın en alt kısmını direkt deniz veya göl ile başlatmamanızı tavsiye ederim. Bu, hem görüntüyü bozar, hem de kompozisyonu düşürür. Mutlaka yerin suyla kesiştiği yerleri fotoğrafınıza katın. Çok daha kaliteli fotoğraflar elde ettiğinizi göreceksiniz.

Şimdi de biraz teknik kısma girelim. Manzara fotoğrafları çekerken, özellikle gün doğumu ve batımını tercih edin dememizden sonra tahmin ediyorsunuz ki, size bir adet üçayak (tripod) lazım olacak. Zira öğle saatlerine nazaran, ışık debisinin az olduğu bir saatte, fotoğrafınızın film hızını (ISO) yükseltmek oldukça amatör bir iştir. Bunun yerine makinenizi bir üçayağa monte edip, düşük enstantane hızlarında çalışmanız profesyonelce ve daha doğru bir teknik demektir.  Bu, tabii ki bulunduğunuz yere, saate, ışığın nereden geldiğine bağlı olarak değişir fakat, düşük ISO’yla çalışmanız her zaman daha iyi sonuçlar verir. Ayrıca bir manzara fotoğrafında, net alan derinliği daha önemli olduğundan f durağını (diyafram) 8, 9, 11 gibi değerlerde tutabilirsiniz. Diyafram (f) aralığı 8 – 11 aralığında orta kısıklıkta tutularak kadraja giren görüntüde netliği tüm alana yayarak manzaranın dokusuna uygun bir net alan derinliği sağlarız. Böylece kısık diyaframda çalışmak enstantane hızını düşürürken hoş fotoğraflar da elde edebilirsiniz.

manzara_04-001Lenslerin Önemi

İşin lens kısmı ise, verilen ipuçları kadar önemlidir. Manzara fotoğrafları çekmeye çıkmışsanız, yanınızda hem geniş açılı bir objektif (lens), hem de bir adet teleobjektif taşımanız tavsiye edilir. Genel plan çekim yaparken, bir teleobjektif kullanmak ne kadar mantıksız ise, gün batımında Güneş’e doğru uçan kuşları çekmek için de geniş açılı bir objektif kullanmak o kadar anlamsızdır. Geniş açılı fotoğraflar için, 18-105mm, 24-70mm gibi objektifler size yeterli gelecektir. Teleobjektif olarak da 70-200, 70-300mm objektifleri tercih edebilirsiniz. Zaten fotoğraf çekmeye çıktıkça, nasıl bir objektife ihtiyacınız olduğunu kafanızda şekillendireceksinizdir.

Ayrıca ultra geniş açı diyebileceğimiz 10-20mm, 10-22mm veya 10-24mm gibi objektifler manzara çekimlerinde fotoğrafa ayrı bir perspektif katan ve özellikle dar açılı ortamlarda derinlik etkisi oluşturan ve manzarayı kadraja sığdıran çok geniş açılı objektiflerdir. Bu objektifler bir göl kenarından veya tepe noktadan gölün büyük kısmını ya da tamamını çekebilme kabiliyeti sağlarken ayrıca atmosferde derinlik etkisi oluşturmaya yardımcı olacak ve manzara fotoğrafları farklı bir güzellikte sonuçlar verecektir.

manzara_06-001Filitreler (Polarize filitre)

Manzara fotoğraflarında kullandığımız geniş açılı objektiflerimiz için yanımızda Polarize filitre bulundurmak önemli bir tercih olur. Manzarada çekilen ortam koşulları ve yer şekillerinden kaynaklanan durumlar bazen ışık farkları ya da sert ışık koşulları ile karşılaşmamıza neden olabilir. Çevirmeli Polarize filitreler (circular polarizer filter) ile, gökyüzü (bulutlar) ve yeryüzüne farklı ışık ayarları yaparak çekim yapabilir, böylelikle ortam ışığını kendimize avantaj sağlayacak şekilde kullanmış oluruz. Unutulmamalıdır fotoğraf ışık demektir ve ışık fotoğrafta her şeydir.

manzara09-001Üçayak (Tripod)

Üçayak ile yapılan çekimlerde her ne kadar sorun olmayacağı düşünülse de, özellikle ufkun gözüktüğü fotoğraflarda kadraja dikkat etmeniz gerekir. Yamuk bir kadraja sahip fotoğrafın bozduğu kadar hiçbir şey, kompozisyonu bozamaz. Bunun için yeni D-SLR makinelerde çeşitli kadraj düzeltici eklentiler olmasına rağmen, gözünüzle ufuk çizgisini yatay bir düzlemde sabit tutmayı öğrenmeniz gerekir. Bir diğer önemli nokta ise, Güneş ışınlarının fotoğraflarınıza yaptığı parlamalar. Bunları engellemek için parasoley adı verilen ve objektifin ucuna takılan bir eklenti mevcut. Fiyatları da oldukça uygun değerlerde bulunuyor. Bunun dışında, elinizle ya da bir cisim yardımıyla parlamanın olduğu yerin çaprazını kapayarak (tabii ki elinizin ya da cismin kadraja girmesine engel olarak) parlamaları da ortadan kaldırabilirsiniz.

manzara07-001

Tüm bu ipuçlarını ve tavsiyeleri uygulamaya dökerseniz, karşınıza çıkan fotoğraflarınızdan memnun kalacağınıza eminim. Fotoğraf çekmek, ayrı bir tutkudur ve bu tutkuyu, tekniğiniz ve tarzınız ile birleştirdiğinizde, ortaya çıkan sonuç her zaman sizi mutlu eder.

Uyarı: Siz siz olun güneş tam tepedeyken genel manzara fotoğrafları çekmeyin. Özellikle dağ fotoğrafları, ağaç fotoğrafları, çiçek fotoğrafları gibi bütüne ait manzara fotoğrafları çekerken sert ışığın etkisinde çokça değer kaybedebiliyor ve güzel sonuçlar almanıza engel olabiliyor.

 Kaynak: 1) http://fotografcekimi.web.tr/manzara-fotograflari-cekim-teknikleri/

             2) M.Doğan Şahiner (www.fotokritik.com/mdsahiner)

 

Ayın Portfolyosu
 

  Ayın Fotoğrafı  

How to Claim bet365 Bonus step by step.