Doğru Pozlandırma

dogrupozlamaBu yazımızda kulanacağımız terimlerin İngilizce ve Türkçe karşılıkları aşağıdaki gibidir:

 

 AEL – Auto Exposure Lock – Otomatk Poz Kilitlemesi

Exposure Bracketing – Poz Taraması

Exposure Compensation – Poz Telafisi – Poz Düzeltme – Poz Müdahalesi

 Exposure Metering – Poz Ölçümü – Pozlandırma

 Light Meter – Işık Ölçer – Pozometre

 Metering Modes – Ölçüm Modları

 Over Exposure – Fazla Pozlama

 Under Exposure - Az Pozlama

DOĞRU POZLANDIRMA

Doğru pozlandırma veya ışık ölçümü fotoğrafçılığın tartışmasız en önemli konusudur. Bu nedenle fotoğrafa başlayanların geliştirmesi gereken en önemli yetkinliktir. Fotoğrafın temel malzemesi olan ışık ve ışığın teknik olarak doğru bir fotoğraf elde edebilecek şekilde pozlanması, poz değerinin el pozometresi veya kamera üzerindeki ölçüm sistemleri ile doğru tespit edilip çekim yapılması ile mümkündür. Artistik açıdan teknik olarak doğru kabul edilemeyecek bilinçli yapılan pozlamalar ile çalışmalar yapılabilir. Ancak, doğru poz ölçümü ve doğru pozlandırma ile çekim yapılması iyi bir fotoğrafçının bilmesi ve üzerinde başarılı olması gereken bir konudur.

Doğru pozlandırma nedir? Bu soru bir dereceye kadar artistik bakış açısına da bağlıdır. Sevdiğiniz bir poz değeri başka bir bakış açısından iyi olmayabilir.  Fotoğrafın genel kabul görmüş nitelikleri açısından baktığımızda, fotoğrafı iyi bir görsel yapan, detayların sağlıklı oluşumunda doğru ışık ayarının veya çekim değerlerini kullanılmış olması gerekir. Bu yazımızdan başlayarak:

(1) Doğru pozlandırma,
(2) Poz / Işık ölçüm sistemleri
(3) Kamera poz ölçüm modları,
(4) Histogram, ve
(5) Beyaz ayarı,

ayrı yazı bölümler halinde incelenecektir.

Doğru pozlanmış bir fotoğraf, perdenin açık olduğu süre (çekim hızı) içinde belirlenen lens aralığından (diyafram) geçerek sensöre (veya filme) ulaşan yeterli ışık miktarının bir kombinasyonudur. Bu kombinasyon kameranın ISO ayarı ile belirlediğimiz kameranın veya pozometrenin sensörününün (veya filmin) ışığa duyarlılığından da etkilenecektir.

_MG_1351 copy222222222Poz ölçümleri, özellikle de gece çekimleri, koyu arkaplan önünde açık renk konu veya açık arkaplan önünde koyu tondaki konunun çekimleri gibi dramatik ışık koşullarında zor hale gelebilir (fotoğraf: Ali Algül).

Fotoğrafı çekillecek kadraj / çerçevenin (hakim tonun koyu veya açık olması) neredeyse tamamen aydınlık veya karanlık olması gibi durumlarda otomatik pozlandırma yapmayın.

 

 

Poz Değeri Üç Değişkenin bir kombinasyonudur:

Bunlar:

1.Diyafram

2.Enstantane

3.ISO

değerleridir.

Musluğa takılı sulama hortumu benzetmesini birlikte yorumlayalım:

DIYAFRAM Diyafram (Aperture): Hortumun ve Musluğun çapı olarak düşünelim, çap ne kadar geniş ise o kadar fazla su geçer.

 

SHUTTERÇekim Hızı (Enstantane): Musluğun açık kaldığı süre, musluğun açık kaldığı süre ne kadar uzunsa daha fazla su geçecektir.

 

ISO

ISO (Sensörün Işığa Duyarlılığı): Akan suyun hızı, su musluktan ne kadar hızlı akarsa, daha fazla su geçer.

 

Poz / EV (Exposure) : Kovada biriken su miktarıdır.

* Küçük F-Stop Değeri – Çok Fazla Işık Miktarı                    * Büyük F-Stop Değeri – Çok Az Işık Miktarı 

F-Stoplarla ilgili bir örnekleme yapacak olursak:

f:2.8 – Oldukça Açık Diyafram – Çok fazla ışık miktarı geçişi

f:8.0 – Orta Açıklıkta Diyafram – Orta miktarda ışık geçişi

f:22.0 – Çok Kısık Diyafram – Çok az miktarda ışık geçişi 

 * Düşük Çekim Hızı – Çok Fazla Işık Miktarı                    * Yüksek Çekim Hızı – Çok Az Işık Miktarı 

Diyafram ve Enstantane Arasında Geçiş Yapmak:

Şimdi örneklendirilmiş Eşdeğerlere bir bakalım:

Diyafram  Enstantane

F2.8           1 / 250

F4               1 / 125

F5.6            1 / 60

F8               1 / 30

f-4f-5.6f-8Yukarıdaki diyafram ve enstantane değerlerinin doğru pozlama değerleri olduğunu varsayalım. Her bir diyafram değerinde bir adım yukarı geçişimizde geçen ışık miktarı yarıya iner, bir adım yukarı  deşiştirmemizde ise iki misli ışık geçer. Aynı durum enstantane (çekim hızı) için de geçerlidir. 1/125 enstantaneden 1/250 enstantaneye geçerken geçen ışık miktarı yarıya düşer, 1/125 enstantaneden 1/60 enstantaneye geçişimizde ise geçen ışık miktarı ikiye katlanmaktadır. Diyafram değerlerinde yaptığımız değişikliklern geçen ışık miktarı yanında alan derinliğini de etkilediğini (bu konuyu  DİYAFRAM ve ALAN DERİNLİĞİ kısmında işlediğimizi hatırlayalım), enstantane / çekim hızı / perde hızındaki değişikliklerin ise hem geçen ışık miktarını hemde hareket veya dondurma etkisini yarattığını (Bu konuyu ileride ÇEKİM HIZI ve HAREKET ETKİSİ başlığı altında inceleyceğiz) unutmayalım.

Doğru pozlama için, üçüncü değişkenimiz sabit kalmak kaydı ile (ISO değeri sabit), değişkenlerden birisini yarıya indirdiğimizde diğerini iki misline çıkararak dengelememiz gerekmektedir. Bu mantığı kullanarak değişkenlerin herbiri ile ayrı ayrı değiştirme yapabiliriz. Yukarıdaki örnektende çıkarımlayabileceğimiz gibi: Diyafram değerini f:4 ten f:5.6 ya çıkardığımızda (daha kısık diyafram ve geçen ışığın yarıya düşmesi), Enstantane 1/125 ten 1/60 a düşürülmesi (hızın yarıya düşmesi veya geçen ışık miktarının iki misli artması) değişmesi gerekmektedir.

_MG_0576-2Doğru Pozlandırmanın Tanımımına Tekrar Bakalım:

Sadece ışık / aydınlanma açısından ele alındığında, doğru poz, bir kadraj içerisinde fotoğraflanan konunun aydınlık ve karanlık (gölge) bölgelerinden detay veren, genel tonları arasında ince ve güzel geçişlerin elde edildiği poz değeri veya fotoğraf karesi olarak adlandırılabilir. Fotoğraf içerisinde daha parlak veya daha koyu bölgeler olabilir ancak, kadraj içerisindeki ana konu (ilgi odağı) detay içermeli veya detay kayıpsız poz değeri ile fotoğraflanmış olmalıdır

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: http://vedatkonyali.wordpress.com/2009/09/21/dogru-pozlandirma/

 

 

Ayın Portfolyosu
 

  Ayın Fotoğrafı  

How to Claim bet365 Bonus step by step.