Ayın Portfolyosu-Fotoğrafları nasıl seçiliyor

nifad simgeNifad üyeleri tarafından sitemize yüklenen fotoğraflar Niğde Fotoğraf Amatörleri Derneği FODEK

(Fotoğraf Değerlendirme ve Eğitim Kurulu) tarafından değerlendirilip Ayın Portfolyosu ve Fotoğrafları belirlenmektedir.

Ayın Fotoğrafları Seçimi: NİFAD Ayın Fotoğrafları seçiminde FODEK Kurulu ilgili ay boyunca sitemize yüklenen Fotoğraflardan öncelikle Teknik ve Kompozisyon yönünden başarılı bulduğu eserleri belirlemektedir. Bu bağlamda;

     ♦ Bir ay boyunca siteye yüklenen fotoğraflar, ortalama 20 fotoğrafa indirgenmektedir.

     ♦ Bu fotoğraflardan aynı konu ve ortam çalışmaları yer alıyorsa, bunlar arasından en başarılı olanı tercih edilir.

     ♦ Bilgisayar müdehalesi ile fazlaca deformasyona uğramış fotoğraf varsa elenir.

     ♦ Benzer konu çalışmaların yoğun olduğu aylarda, aynı konuların (örneğin makro..) baskın olmamasına dikkat edilir.

     ♦ Bir üyenin en fazla dört Fotoğrafı seçilebilir. İlgili ay, fotoğraf yükleyen üye sayısı 3 kişiden az olursa , " bir üyenin en fazla 4 fotoğrafı seçilebilir" kısıtı aranmaz.

     ♦ Bir üyenin fotoğrafları için ay bazında seçilme kısıtı yoktur. Fotoğrafı başarılı bulunduğu sürece her ay seçilebilir.

     ♦ Son olarak 20 fotoğraftan yukarıdaki hususları gözeterek her ay 5 - 15 fotoğraf Ayın Fotoğrafları olarak değerlendirilmektedir.

Ayın Portfolyosu Seçimi: Ayın Portfolyosu için seçilecek adayın ilgili ay en az bir fotoğrafı Ayın Fotoğraflarına seçilmelidir.

     ♦ Siteye iligili Ay boyunca üye tarafından en az 3 fotoğraf yüklemelidir. (Tavsiye edilen 4-5 Fotoğraf)

     ♦ Bir üye Ay boyunca farklı konularda (manzara, doğa, portre, makro, sokak vs.) başarılı fotoğraflar yüklerse Ayın Portfolyosu seçiminde avantaj sağlar.

     ♦ Bir üye en fazla 2 ay art arda Ayın Portfolyosu seçilebilir. 

     ♦ İlgili Ay için yüklenen her başarılı fotoğraf Ayın Fotoğraflarında yer almasa da, Ayın Portfolyosu seçimine katkı sağlar.

Sitemizce yapılan Ayın Portfolyosu ve Fotoğrafları seçimi tamamen tarafsız bir bakışla, hak eden eserleri öne çıkarmaya yönelik üyelerimiz arasında fotoğrafı teşvik ederek dostane bir rekabet ortamı hazırlamak amacıyla yapılmaktadır. Nifad.org sitesi her ay AYIN Fotğraflarını Afiş Alanından yayınlamakta ve bu eserleri vitrinden tüm kullanıcıların beğenisine sunmaktadır. 

Yıl boyunca belirlenen Ayın Portfolyosu ve Fotoğrafları, sene sonunda Dijital ve Basılı (imkan dahilinde) bir ALBÜM haline getirilecektir. Ayın Fotoğrafları arasından da "YILIN EN BAŞARILI KARELERİ" seçilecektir.

NİFAD Üyelerimizi FODEK seçim kriterleri hakkında bilgilendirerek, NİFAD.ORG resmi sitemizi aktif olarak kullanmaya ve Ayın Portfolyosu ve Fotoğrafları seçimine katkı sağlamaya davet ediyoruz.

M.Doğan ŞAHİNER

FODEK Başkanı

 

nifad logo trans

Ayın Portfolyosu
 

  Ayın Fotoğrafı  

How to Claim bet365 Bonus step by step.